Vasalás
- Puhább lesz a törülköző, ha kivasaljuk. Sokan nem vasalják időhiány miatt de kellemesebb a tapintása, ha kivasaljuk.
- Könnyebben vasalható a ruha, ha terítés előtt jók kirázzuk.
- Bársonyt csak nedves ruhával vagy a visszáján lehet szépen vasalni.
- Blúzok, pólók vasalásánál figyelembe kell venni azt, hogy a nyak első része rövidebb, jobban ki van kerekítve, mint a hátsó része és ha nem húzzuk vasalódeszkára, az első részének mintáját a hátára vasalhatjuk, ez viseléskor rendkívül kínos lehet.
- Farmernadrágok vasalásánál vigyázni kell, nehogy élet vasaljunk rá, sőt, oldalsó varrásokat se nagyon lapítsuk mert nem fog jól mutatni.
- A csipkét szárítás után, nedves vasalóruhával vasaljuk.
- Vasalás előtt a ruhát tanácsok kisimítani mert könnyebb lesz a vasalás.
- A pamutanyagok könnyebben vasalhatók nedves állapotban.
- A zsírfoltot, rágógumit, esetleg ragasztót el lehet távolítani, ha a folt alá és fölé több rétegűre összehajtott papír törölközőt helyezünk és közepesen meleg vasalóval, többször rövid ideig rávasalunk. Azért rövid ideig többször, mert a rágógumi és a ragasztó, ha túlmelegszik, meggyulladhat!
- Szövetkabátokat, -szoknyákat, -nadrágokat vasalással fel lehet frissíteni, ha gőzölős vasaló víztartályába egy evőkanál ecetet adunk a vízhez.
- A szintetikus ruhadarabokat előbb a visszájukon próbáljuk meg vasalni ott, ahol a felhajtás van, nehogy a vasaló túl forró legyen és összehúzza az anyagot.
- A nadrágok vasalása könnyű, ha betartja a következő lépéseket:
- 1. Zsebek: terítse ki a zsebeket a vasalódeszkán és vasalja le.
- 2. Derék (korc): A derékrészt húzza rá a vasalódeszkára. Vasalja le a nadrág felső részét, majd forgassa a ruhát a testétől kifelé tartó irányban.
- 3. Lábszár (belülről): Fektesse a lábakat egymásra és simítsa le. Illessze egybe a lábak belső varrását és vasalja le az alsó láb belső részét, ehhez hajtsa vissza a felső lába szárát. A másik szárával ugyanígy járjon el, csak előtte fordítsa meg a nadrágot.
- 4. Lábszár (kívülről): A lábszár belső varrása továbbra is illeszkedjen egymáshoz, így vasalja le a lábszár külső részét. Ha élt akar bele, használja a gőz rásegítõt.
- Az alábbi utasítások betartásával könnyű a cipzáras ruhák vasalása.
- 1. Először is húzza fel a cipzárt.
- 2. Vasalja le a belső cipzárházat a vasaló hegyével.
- 3. Húzza le a cipzárt és enyhén vasalja le a környező szövetet.
- 4. Húzza fel a cipzárt és vasalja le a szövet külső oldalát.
- A műszálas függönyt rövid centrifugálás után rögtön visszaakasztjuk, mert ezzel kiküszöbölhető a vasalás!
- Célszerű állítható magasságú vasalódeszkát használni, mert a saját magasságunkhoz tudjuk beállítani, nem fájdul meg a hátunk, kevésbé fáradunk el.
- Vasalásnál ne alkalmazzon körkörös mozdulatokat, mert ezek megnyújtják a szövetet. A makacs ráncoknál vasaljon szálirányban és használja a fokozott gőzt.
- Ha a ruhának bélése van, vasalja azt külön és ellenőrizze a címkét. Ha a bélés anyaga más, mint a ruha anyaga, akkor esetleg más hőfok-beállítás szükséges.
- Száraz vasalásnál, válogassa szét a ruhákat vasalási hőmérséklet szerint. Kezdje a legalacsonyabb hőmérséklettel, majd onnan haladjon a magasabb hőmérséklet felé (így megelõzheti, hogy véletlenül rossz hőmérsékleten vasaljon). Ha a hőmérséklet kritikus, akkor néhány percig pihentesse a vasalót, miután állított a hőmérsékleten.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése