Mire figyeljünk vásárláskor
- Ha sárgadinnyét vásárolunk, úgy tudjuk megállapítani, hogy érett-e, ha a szárát megszagoljuk, és tipikusan erős illatot érzünk.
- Ha a görögdinnyét megkopogtatjuk, és mély hangot ad, akkor már érett. Ha azonban kongó hangja van, akkor még nem elég érett.
- A termékek kiválasztásakor el kell olvasni a címkén szereplő adatokat: a gyártó, forgalmazó cég neve, a termék összetétele, mennyisége, szavatossági idő, tartósítási feltételek.
- Figyelni kell a csomagolás minőségére is.
- Ne vásároljunk elszakadt, piszkos csomagolású árut.
- Amennyiben gyorsan romlandó, friss termékeket – húst, tejterméket, halat – szeretnénk beszerezni, csak megfelelően berendezett üzletekből, csarnokokból vásároljunk.
- Az üzletekben, hentesnél, piaci csarnokokban vásárolt húst, tejterméket rendszeresen ellenérzik a szakemberek, míg a mozgóárusok által kínált romlandó termék fogyasztása veszélyt jelenthet az egészségre.
- Amennyiben bódékból, mozgópultokról vásárolunk, ellenőrizzük a termék szavatossági idejét, s csak előre becsomagolt élelmiszereket vegyünk meg.
- Ne vásároljunk azoktól az árusoktól, kiszolgálóktól, akiknek keze piszkos, sebes, akik köhögnek, vagy akiknek nincs megfelelő védőöltözete.
- A könnyen romlandó élelmiszereket vásárlás után hûtôben, mélyhűtőben tároljuk.
- Figyelem: a kiolvasztott élelmiszereket azonnal fel kell használni, nem szabad újrafagyasztani.
- Tojás vásárlásakor a tojások tisztaságára és épségére figyeljünk. A piszkos, repedt tojás fertőzésveszélyt jelenthet.
- Csak annyi zöldséget, gyümölcsöt vegyünk, tároljunk, amennyit három napon belül elfogyasztunk.
- A zöldség vásárlásakor figyeljünk oda, hogy hibátlan és friss legyen. A friss zöldség színe élénk, zöldje üde. Az állott, fonnyadt zöldségfélék tisztítása nehezebb, a tisztítási hulladék nagyobb.
- Vásárláskor lehetőleg mindig szezonális, friss zöldséget és gyümölcsöt vásároljunk.
- A fejes saláta fehér színű tönkjét megszagolva következtethetünk az ízére: a kesernyés vagy édeskés illat keserű vagy édes ízre utal. A kemény levelű és világoszöld színű példányok gyakran ízetlenek.
- Az avokádót zöldség-gyümölcs boltokban vásárolhatunk meg. Az éretlen gyümölcs kőkemény, az érettet viszont vajként lehet kenni, ezért érdemes vásárláskor kicsit megtapogatni. Ha kemény gyümölcsöt veszünk, az szobahőmérsékleten 2-3 nap alatt megérik, megpuhul.
- A szárral együtt kínált cseresznyén tudjuk csak ellenőrizni az árú frissességét: szára legyen kemény és élénk zöld, levelei szintén. A cseresznye érzékeny a nyomódásra, ezért zacskó helyett jobb dobozban, kosárban hazaszállítani.
- A puha, tompa fényű cseresznyék gyakran kukacosak.
- A jó gyümölcsös nem sajnál vevőitől néhány szem kóstolót. A gyümölcsök legyenek épek, folt- és repedés mentesek, kemények és fényes héjúak.
- A megfelelően érett grapefruit tapintása kellemesen puha. Ha keménynek találjuk, nem érdemes megvenni, mert éretlen, és ez a gyümölcs nem utóérő, nem lesz élvezhető. Természetesen arra is vigyázzunk, hogy ne legyen túlérett sem, ne induljon rothadásnak, a túl puha héj ugyanis erre utal.
- Ha előre csomagolt felvágottat, szalámit vagy májast veszünk, mindig olvassuk el a címkét! Az áru neve sokat mond, ha például virslinek látszó, különböző fantázianevű termékeket látunk, máris gyanakodhatunk, hogy mi lehet benne.
- Figyeljünk a hús minőségére, a hústartalomra, az eltarthatóságra, a nettó súlyra. Minél kisebb a só és víztartalom, annál jobb minőségű az áru.
- A tartósítószerek, enzimek, műfüst, húspép, színezőanyagok, tehát a nélkülözhető összetevők sora hosszan folytatható, gyakran a hús mennyiségének rovására.
- Figyeljünk a hús színére, a címkére, a hús eredetére, az eltarthatóságra, hagyjuk ott a sérült, benyomódott csomagolású terméket.
- Ha a csirke bőre szinte áttetsző, valószínűleg nem friss, ne vegyük meg!
- Olcsó húsnak híg a leve, mondja a közmondás is. A lében ázó húst semmiképpen ne vegyük meg, gyanakodjunk, hogy megszakadt a hűtési folyamat, levet eresztett, és ezzel egy időben kiszáradt a hús.
- Ha előre csomagolt darált húst veszünk, nézzük meg a címkét, és figyeljünk, hogy a zsírtartalom ne legyen több 20%-nál. Ha biztosra akarunk menni, menjünk inkább a henteshez, válasszuk ki a nekünk tetsző húsdarabot, és daráltassuk le.
- Az ételekhez mindig a legalkalmasabb húst válasszunk. Íz, élvezhetőség szempontjából nem mindegy, hogy a húsételeket milyen húsból készítjük. Ezért már a vásárlás előtt előtt ismernünk kell elképzeléseinket a készülő menüről. Ha az ételt nem a megfelelő húsból készítjük, nem várt, esetleg élvezhetetlen ízeket kapunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése