Mihez használjuk:
- Mártások
- Húsételek
- Pástétomok
- Zöldséglevesek
- Omlettek
- Halak
- Vadak
- Csirkehúsok
- Marhahúsok
- Májételek
- Tökételek
- Babételek
- Paradicsomételek
- Sajtételek
- Burgonyásételek
A gyomor-, bél- és epebántalmak enyhítésére kiválóan alkalmas.
Az illóolajok görcsoldó, szélhajtó, étvágygerjesztő, köhögéscsillapító és nyákoldó hatása jól ismert. Meghűlés idején az orrdugulást megszünteti, hogy ha a majoránnafüves kenőcsöt az orr belsejébe és környékére kenjük.
A majoránna kivonatát és illóolaját kenőcs és bedörzsölőszer formájában reumás fájdalmak enyhítésére alkalmazzák.
Tea: Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 1 teáskanálnyi szárított majoránnát, és 3 perc elteltével szűrjük le. A növényből készült tea szélhajtó, étvágygerjesztő, köhögéscsillapító és idegnyugtató hatású.
Kenőcs: 4 teáskanálnyi porított majoránnát 2 evőkanál borpárlattal öntsünk le, és lefedve hagyjuk állni egy órát, majd adjunk hozzá 2 evőkanál vajat, és az egészet melegítsük fel vízfürdő fölött, állandó kevergetés közben, mintegy 10 percig. A kenőcsöt át kell szűrni mullpólyán, majd zárjuk jól zárható tégelybe. Kihűlve használható. Hűtőszekrényben tároljuk, és 3-4 hetente készítsünk új kenőcsöt. A náthás kisgyerek orra környékét bekenve csökkenthetjük az orrdugulást.
Olaj: Apróra vágunk 3-4 evőkanál friss majoránnát, és összekeverjük 100 ml olajjal. Meleg helyen egy hónapig érleljük, majd szűrjük le és töltsük sötét, légmentesen zárható üvegbe.
Felfúvódásnál a köldök feletti részt kell bedörzsölni egy kis majoránna olajjal, és 15-20 perc múlva megszűnik a puffadás.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése